601 377 367    arturdobrosielski@interia.pl
Nadproża betonowe» Wizualizacja:

Informacje ogólne

Nadproża są elementem konstrukcyjnym umożliwiającym wykonanie otworów okiennych i drzwiowych w ścianach. Ich zadaniem jest przenoszenie ciężaru stropów i ścian wyższych kondygnacji oraz dachu a także obciążeń na nie działających.

Nadproża typu L-19 to prefabrykowane elementy żelbetowe w kształcie litery L o wysokości 19cm i szerokości dolnej stopki 9cm. Po zamontowaniu w ścianie od razu mają pełną nośność. Dzięki temu nie ma przestojów w pracach związanych z wykonywaniem ścian i stropów.


Zastosowanie:

Nadprożna L-19 stosowane są do konstruowania nadproży w ścianach zewnetrznych , osłonowych i nośnych nad otworami drzwiowymi i koiennymi oraz w wewnętrzych ścianach nośnych nad otworami drzwiowymi. Mogą być stosowane na ściachach jedno i wielowarstwowych bez względu na materiał z którego wykonane są elementy ścienne.


Zalety:

 • niski koszt materiałów i robocizny
 • możliwość zastosowania na ścianach bez względu na materiał, z którego wykonane są elementy ścienne
 • skrócenie czasu budowy w porównaniu do nadproży monolitycznych (okres dojrzewania betonu ok. 20 dni)
 • możliwośc zastosowania na ścianach jedno i wielowarstwowych, gdyż zależne od liczby i sposobu ułożenia nadproży, można uformować nadproże dowolnej szerokości
 • powszechna wsród murarzy znajomość zasad montażu nadproży typu L-19
 • mozliwość przeniesienia przez nadproże praktycznie dowolnego obciążenia występującego w domu jednorodzinnym  » Właściwości:

  Wymiary wysokość: 19cm
  szerokość: 9cm
  długość: 90-300cm, ze stopniowaniem co 30cm
  Klasa betonu B25
  Waga 1mb - 30kg  Montaż:

  Nadproża z belek L-19 montuje się równocześnie ze wznoszeniem ścian. Napowierzchniach ścian układa się poszczególne belkidla odpowiedniego otworu okiennego lub drzwiowego. Po ich włożeniu należy w nadprożuod strony zewnętrznej muru ułożyć ocieplenie ze styropianu lub wełny. Następnie wewnętrzną część nadproża wypełnia się betonem.